Zemin ovma fırçası türleri, uygulamaları ve uygun fırça bakımı hakkında derinlemesine bir bakış

Zemin yıkayıcılar, çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere hem disk hem de silindirik olarak mevcuttur. Disk yıkayıcı genellikle daha küçük, arkadan yürüyen yıkayıcılarda ve daha büyük pille çalışan sürücülü yıkayıcılarda bulunur. Bu temizleyiciler, bir zemini cilalamak için bir disk pedi veya daha derin bir temizlik için sert kıllı bir fırça kullanabilir.

Temizlik için, su fırçanın/fırçaların ortasına dağıtılır. Bu fırçalar, 250-300 RPM hızlarda zemine düz olarak oturur. Fırçalar öncelikle bir zemini yıkamak veya bir zeminden mumu soymak için tasarlanmıştır. Disk fırçalar naylon, polipropilen ve aşındırıcı kıl dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilir. Özel tip, ne tür bir zeminin temizlendiğine bağlıdır. Ne olursa olsun, bu makinelerin döküntüleri toplamak için bir mekanizması yoktur, bu nedenle bu tür fırça kullanılmadan önce zeminler manuel olarak süpürülmelidir.

Silindirik yıkayıcılar, 600 ve 800 RPM arasındaki hızlarda zıt yönlerde dönen bir çift silindirik fırçadan oluşur. Su, fırçaların önüne oturan bir damlama tepsisi aracılığıyla yayılır. Fırçaların hareketi, temizlik tamamlandıktan sonra operatör tarafından boşaltılan bir tepsiye kir ve partikülleri atar. Bu, fırçalamadan önce ön süpürme ihtiyacını ortadan kaldırır. Silindirik fırçalar, disk fırçalarla aynı tür malzemelerden yapılabilir.

Disk Fırça ve Silindir Fırçalar İçin Zemin Uygulamaları

Disk fırçalar, zeminlerin çizilmeye meyilli olduğu ve düzenli olarak cilalanması gereken bir ortamda bitmiş zeminlerde kullanım için idealdir. Bu okullar, perakende mağazaları ve sağlık tesislerini içerebilir. Bir arkadan çekmeli makinede daha agresif tipte bir disk yıkayıcı kullanıldığında, endüstriyel ortamlardaki zeminler temizlenebilir. Bir disk makinesini çalıştırmak için kullanılan basınç nedeniyle, çok kirli zeminler ele alınabilir. Disk fırçalar, aşağıdakiler için tercih edilen teknolojidir:

Düz yüzeyler
Vinil Kompozisyon Karosu (VCT) Levha Vinil
Cilalı beton

Silindir fırçalar, ön süpürmeye elverişli olmayan geniş, açık alanlar veya kirin sıkışabileceği derz veya çatlak bulunan alanlar için idealdir. Yiyecek ve içecek üreticileri, park tesisleri, depolar ve diğer üretim tesisleri bu tip fırça teknolojisi için ideal adaylardır. Silindirik temizlemeden yararlanacak zeminler şunlardır:

Doğal taş
Kauçuk Çivili Güvenlik Zeminleri Halı
laminat

Bu Fırçaların Faydaları

Her biri bir zemini temizlemede etkili olsa da, her bir fırça türünün belirgin avantajları vardır. Tesisiniz için hangisinin doğru olduğuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

Disk Fırçalar

Mumlu zeminlerin bakımı için kullanılan ped sürücülerini barındırabilir. Bunlar daha fazla basınç oluşturabildiklerinden kalın birikintileri kaldırabilir. Temizleme ve cilalama için çok yönlü aletler (pedler ve fırçalar).

Silindirik Fırçalar

Bu makineler aynı anda hem süpürebilir hem de fırçalayabilir.
Süpürme ıslak yapıldığından toz oluşmaz.
Harç hatlarını temizleme kabiliyeti vardır.
Daha yüksek bir devirde çalışmak, bu teknoloji ile genel olarak daha etkili temizlik sağlar.

Disk Fırça ve Silindirik Fırçaların Uygun Bakımı

Her iki tip fırçanın da periyodik olarak değiştirilmesi gerekecektir. Sert yüzeylerle düzenli olarak temas eden herhangi bir şey gibi, fırça kılları da zamanla yıpranacaktır. Bir fırçanın ne kadar kullanılacağını belirleyen sihirli bir formül yok. Ne sıklıkla kullanıldığına, kullanıldığı zeminin tipine ve zeminin durumuna, ne kadar kirli olduğuna ve operatörün zemini ne kadar hızlı temizlediğine bağlıdır.

Disk fırçalar için genellikle fırçanın içinde yerleşik bir aşınma göstergesi bulunur ve bu göstergeye ulaşıldığında fırçanın değiştirilmesi gerekir. Silindirik makinelerde fırçalar, fırça kılı yaklaşık 1⁄2” veya 1 cm olduğunda değiştirilmelidir. Aynı zemini temizlemek için daha uzun veya daha fazla geçiş gerektiğini de fark edebilirsiniz. Bu, fırçanın değiştirilmesi gerektiğinin bir işaretidir.

Fırçaları her kullanımdan sonra temizleyerek ömrünü uzatabilirsiniz. Kiri, sıyırıcıyı, cilayı ve fırçanın etrafına dolanmış olabilecek her şeyi çıkarmak, fırçanın iyi çalışır durumda kalmasına yardımcı olur. Fırçayı sıcak suyla püskürtün ve kuruması için asın. Ayrıca haftalık olarak dönen silindirik fırçaları da düşünebilirsiniz. Fırçaları çevirerek (önden arkaya ve arkadan öne) kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Hem silindirik hem de diskli makineler, çok çeşitli zeminleri temizlemenin etkili bir yolu olabilir ve belirgin avantajlarını sunar, ancak sonuçta seçim, temizlemeniz gereken zemin tipine bağlıdır.

Barış Fırça olarak, silindir fırçalar da dahil olmak üzere en iyi kalite hammaddeyi sizlere sunuyoruz. Detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçmenizden mutluluk duyarız.