Fırça Malzemeleri Tedarikçisi
+90 539 840 35 35
fırça otu

At Kılı Yay

Keman, Viyola, Viyolonsel, Kemençe ve diğer bütün yaylı çalgılarda at kılı yay kullanımı çok öncesine dayanıyor; benzersiz özellikleri henüz herhangi bir insan yapımı alternatif tarafından kopyalanmadı. Mikroskop altında bakıldığında, her bir saçın yüzeyindeki minik dikenleri görmek mümkündür. Bu pullu yüzey, enstrümandaki telleri kavrar ve serbest bırakır ve at kılı yay kılları tellerin yüzeyi boyunca çekilirken bunların titreşmesine neden olur.

At Kılı Keman Yayı

Ağartılmamış at kılı, ağartma işleminin saçı zayıflatması ve zarar vermesi nedeniyle müzik aleti at kılı keman yayı, at kılı kemençe yayı için sık tercih edilir. Ancak ağartılmamış at kılı elde etmek zor olabilir. En iyi kalite Moğolistan’dan ve Kanada’nın bazı bölümleriyle birlikte Çin’in daha soğuk bölgelerinden gelmektedir. Günümüzde kullanılan saçların çoğu Çin tarafından işlenmekte ve tedarik edilmektedir. Beyaz at kılı, keman, viyola ve viyolonsel yayları için kullanılır ve bazı bas yaylarında, genellikle daha kaba olduğuna inanılan siyah at kılı kullanılır. Saçın kalitesi ve dokusu atın cinsine, beslenmesine ve yaşadığı koşullara göre belirlenir. Genel olarak, soğuk bir iklimde yaşayan bir at, çok daha kalın, daha güçlü saçlar üretir. Saç giydirilir, temizlenir ve normal olarak “kilo” kuyruk olarak sağlanan uzunluklara ayrılır. Çeşitli nedenlerden dolayı kullanılan at kılı türü, nihai ürünün kalitesinde fark yaratır. Kuzey iklimlerindeki hayvanlardan elde edilen at kılı daha güçlü olma eğilimindedir, Balter, doğanın daha soğuk sıcaklıklarla başa çıkma tepkisi olduğunu açıklar. Atın cinsiyeti de önemlidir; Aygır tüyü, genellikle daha fazla idrar spreyi ile vurulma eğiliminde olan kısraklardan daha temiz olduğu için tercih edilir.

At Kılı Kemençe Yayı

Kaliteyi etkileyen diğer faktörler tutarlılık ve renktir. Hem oyuncular hem de yay üreticileri düz saça değer verir. Balter, “Düzensiz yapılara sahip kıllar tuhaf, cızırtılı seslere neden olur” diyor. “Arabanızdaki çukura çarpmak gibi.” Birçok yay tamircisi, özellikle keman ve viyolalar için beyaz saçı tercih eder, çünkü bu renkteki saçlar genellikle doku bakımından daha incedir. (Bununla birlikte, rengin sesi etkileyen dokusal farklılıklarla ne ölçüde ilişkili olduğu konusunda bazı anlaşmazlıklar vardır.) Pek çok bas ve bazı çello sanatçıları, bazıları “kapıcı” dediği daha kalın siyah saçları kullanır. Ayrıca at kılı yay, suyu hızlı bir şekilde emer ve bu, yayını önemli ölçüde etkileyebilir. Farklı sıcaklık ve nem koşullarında saç farklı şekillerde tepki verebilir. Yaylarınız için en iyi sesi sağlamak için her zaman yüksek kaliteli ağartılmamış at kılı temin etmenizi tavsiye ederiz.