Selülit ilk etapta nasıl oluşur?

Selülit olarak bilinen çukurluk, cildinizin yüzeyinin hemen altındaki bir yağ tabakasından gelir. New York’taki Icahn Tıp Okulu’nda klinik dermatoloji doçenti olan Heidi A Waldorf, “Selülit, deriyi yağ cepleri arasında aşağı çeken lifli doku bantları tarafından oluşturulur” diye açıklıyor. Sonuç, o can sıkıcı, büzülmüş bir görünüm.

Ne yazık ki, selülit ağırlıklı olarak kadınları etkiler. Genetik, ne yediğiniz, vücudunuzun nasıl enerji yaktığı, hormonal değişiklikler ve hatta dehidrasyon gelişiminde rol oynayabilir.

Elimizde kuru fırçalamanın selülitten uzun vadede kurtardığı konusunda kesin sonuçlanmış bir çalışma olamsa da, bazı insanlar cildinin, kuru masajdan sonra ne kadar pürüzsüz göründüğünü ve hissettirdiğini farkettiğinde bu yöntemden vazgeçemiyor. Yine de, vücudunuzun doğal olarak da ölü deri hücrelerini döktüğünü akılda tutmak önemlidir. Nazikçe temizlerseniz, günlük olarak nemlendirirseniz, kendinizi güneşten korursanız ve herhangi bir dermatolojik hastalığınız yoksa veya cildinizi etkileyen herhangi bir losyon kullanırsanız, cildiniz bu etkiyi kendisi de yapabilir.

selülit fırçası

Cildiniz donuk veya güneşten zarar görmüşse, topikal bir retinoid (krem, jel veya sıvı ilaç), alpa hidroksi asit (a.k.a. kimyasal bir cilt kabuğu) veya bir Clarisonic fırça kullanmak da ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde yardımcı olabilir.

Kuru fırçalamaya ilgi duyuyorsanız, doğal kıldan üretilmiş bir fırça kullandığınızdan emin olun, , çünkü sentetik kıl ile karıştırılmış fırçalar, cilde zarar verebiliyor.

Ayrıca birçok kişi, ölü deriyi durulamaya yardımcı olduğu için duştan hemen önce fırçayı kurutmayı tercih eder. Cildinize nazik davranmayı unutmayın. Daha kısa süreler, minimum baskı ile ve haftada bir defadan fazla sürmeyin.” Bitirir bitirmez nemlendirici bir vücut losyonu sürdüğünüzden emin olun, çünkü aksi taktirde kuruluğa neden olabilir.

fırçalar

Kimler selülit fırçası kullanırken dikkat etmeli veya bundan kaçınmalı?

Hassas cildiniz, egzama, sedef hastalığı veya kurdeşen varsa kuru fırçalamayı tamamen atlayabilirsiniz. Kızarık veya aktif olarak dökülen bir cildiniz varsa (döküntü veya sivilce gibi) bu yöntemden uzak durmanız akıllıca olabilir. Çünkü, cildinizi tahriş edebilir veya hatta sıyrıklar, yara izleri veya enfeksiyonla karşılaşabilirsiniz.