Cildinizi gençleştirmenin en iyi yolunu merak ediyorsanız, doğal fırça ile masaj birçok fayda sağlayan bir seçenektir. Ancak bir fırça alıp başlamadan önce, bunu nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı ve işlem sırasında hangi alanlardan kaçınılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Kuru, sert kıllı bir fırçayla yapılan günlük vücut masajının, pul pul deriden kurtulmaya, dolaşımı artırmaya, detoks yapmaya, sindirime ve hatta cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir.

Kuru Fırçalamanın Faydaları

Cildi detoksifiye etmek

Kuru fırçalamanın mekanik hareketi, pürüzlü ve kuru ciltleri soymak için mükemmeldir.Kuru fırçalama, pul pul dökülme sürecinde gözenekleri açar. Ayrıca kan dolaşımını artırarak ve lenf akışını/drenajını destekleyerek cildinizin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ayrıca, tıkanmış gözenekleri açarak vücudun terlemesi ve sisteminizdeki toksinleri atması daha kolay olur.

Sinir sistemini uyarmak

Kuru fırçalama, sinir sisteminizi uyarmanın ek yararına sahip olduğu için kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca, bir masajın sıklıkla yaptığı gibi, sizin canlanmış hissetmenizi de sağlayabilir.

Cildinize daha parlak bir görüntü kazandırmak

Ölü cilt hücrelerini atmak cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca cildinize geçici olarak daha parlak bir görünüm kazandırabilir.

Duşta ovmaktan daha hassastır

Sıcak su cildinizi yakabilir ve hatta cildinizi sağlıklı tutan yağları, katı yağları ve proteinleri yok edebilir. Bu da kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Cildinizi kuruyken fırçalamak, duştaki sıcak suyun yapabildiği gibi nemi kaybetmeden pul pul dökmenizi ve kan dolaşımını artırmanızı sağlar.

Fırçayı hassas cilt veya diğer cilt koşullar için de uygulayabilir miyim?

Hassas bir cildiniz varsa doğal at kılı bir fırça kullanmak mümkündür. fırçalamanın tamamen etkili olması için kılların genellikle oldukça sağlam olması gerekir. Ancak cildiniz çok hassassa düz, kuru bir bez kullanabilirsiniz. Fırçalarken şişlik veya iltihap fark ederseniz hemen durun.

Ayrıca, diğer pek çok şeyin yanı sıra benler, siğiller veya kabarık şişlikler üzerinde asla kuru fırçalamayın. Sorularınız varsa dermatoloğunuza danışın.

Tahriş olmuş bir cilt üzerinde kuru fırça veya bez kullanmayın. Buna güneş yanıkları, kesikler, sıyrıklar, lezyonlar, yaralar veya yanmış cilt dahildi. Enfeksiyon, kızarıklık veya genel tahriş, iltihaplanma veya cilt kanseri alanlarını fırçalamayın. Eğer cildiniz tahriş olursa veya iltihaplanırsa kuru fırçalamayı bırakın.”

Ayrıca vücudunuzun geri kalanından daha hassas olduğu için yüzünüzde kuru bir fırça kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Yüzünüze fırça ile masaj yapmak istiyorsanız, bunun için özel olarak tasarlanmış daha hassas ürünler ve yöntemler kullanın.

Fırçayı ne zaman uygulamalıyım?

Fırçayı uygulamak için en iyi zaman duştan hemen öncedir. Ardından ölü deri hücrelerini ve pul pul dökülen cildi yıkayabilirsiniz. Cildinize nemi geri kazandırmak için daha sonra losyon uyguladığınızdan emin olun.

Fırçayı cildime nasıl uygulamalıyım?

Doğal kıllı bir fırça kullanarak ayaklardan veya ayak bileklerinden başlayın ve uzuvlarda uzun, akıcı hareketlerle yukarı doğru ilerleyin.
Ardından, fırçayı gövdenizde ve sırtınızda dairesel bir hareketle hareket ettirin.
Karın, göğüsler ve boyun gibi hassas bölgeler için bu işlem biraz fazla olabileceğinden, gerektiği gibi basıncı azaltın.

Aynı bölgeden çok uzun süre geçerseniz tahrişe veya kanamaya neden olabilirsiniz. Fırçayı günde bir kez uygulayın ve hemen ardından duş alın.

Kuru fırçalama selülitten kurtarabilir mi?

Cildinize fırça ile masaj yapmanın selüliti veya selülit görünümünü azalttığına dair bir kanıt yoktur – bu iddia hiçbir bilimsel kanıtla desteklenmemektedir.
Uzmanlar “insanların selülit azalması olarak yorumladığı şeyin, artan kan dolaşımından dolayı cildin geçici olarak şişmesi olması muhtemeldir” diyor.

Unutmayın, önce cildinizi tanıyarak ve kaçınılması gereken herhangi bir alan olup olmadığını görmek için işleme başladığınızdan emin olun. Cildinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, özellikle cilt bakım rutininizde herhangi bir değişikliğe başlamadan önce dermatoloğunuzdan randevu alın.

Fırça ve fırça hammaddesi ile ilgili bilgi almak için Barış Fırça iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.