Geleneksel plastik diş fırçalarına göre çevre dostu bir alternatif olarak düşünülen bambu diş fırçalarının plastik kıllara sahip olması kulağa garip geliyor olabilir. DuPont’un hayvan kıllarını değiştirmeye karar verdiği ikinci dünya savaşından beri naylon, diş fırçası kılları için seçilen malzeme olmuştur. 24 Şubat 1939’da naylon kıllı diş fırçaları halka satışa sunuldu. Naylonun kıllar için bu kadar popüler bir malzeme olmasının nedeni, hayvan kıllarından farklı olarak bakterileri tutmaması, nispeten ucuz olması ve naylonun esnek olmasına rağmen son derece dayanıklı olmasıdır

Naylondan önce kıllar hangi maddeden yapılıyordu?

Her banyo lavabosunda görmeye alışkın olduğumuz diş fırçalarına benzeyen ilk kıllı diş fırçası, 619-907 yılları arasında Çin’de bulundu. Bunlar tipik olarak bambu veya kemik kulplardı ve üzerlerine domuz kılları takılıydı. Domuz kılları Sibirya ve Kuzey Çin’de yaşayan domuzlardan elde edildi. Bunun nedeni, bu bölgelerdeki daha düşük sıcaklıkların, domuzların daha kalın kürklere sahip olduğu ve bu nedenle daha sert kıllar sağlayabileceği anlamına gelmesidir. Kıllı diş fırçası fikri, genel olarak, Avrupa’ya çok sonraya kadar ulaşmadı ve 1223’te bir Japon Zen ustası sayesinde Çin’den yayıldı. O, öküz kemiği saplarına tutturulmuş at kılı kümeleriyle dişlerini temizleyen rahipleri görmüştü. Bu bilgi daha sonra, 17. yüzyılda yaygın olarak benimsenen gezginler yoluyla kıta boyunca Avrupa’ya kadar uzağa gitti.

Bambu diş fırçası almak buna değer mi?

Evet. Çoğu bambu diş fırçası kıllarının plastikten yapıldığını düşünürsek, bunun yerine bambu diş fırçasını tercih etmek için hala enerjiyi harcamaya değer. Doğal dünyaya girmesi engellenen her küçük plastik parçası, bir balina veya yavru kaplumbağanın karnına düşmeyecek küçük bir plastik parçasıdır. Çevre dostu bir hayata doğru atılan her küçük adım bir zaferdir ve çözümün bir parçası olabilirsiniz. Diş fırçası gibi günlük ürünler için çevre dostu alternatifler kullanmanızın bir başka harika yanı da piyasanın talebi takip edecek olmasıdır. Bambu diş fırçası satın almaya devam ederseniz, daha fazla şirketin üretime yatırım yapmak ve çevre dostu alternatifler yaratmanın yeni yollarını bulmak için zaman harcaması mantıklı olacaktır. Sonuçta, birisi biyolojik olarak parçalanabilen kıllar yapmanın bir yolunu bulursa, çoğu çevreci onlara akın eder.

Barış Fırça olarak PA612 ve PBT Filament gibi bambu diş fırçasında kullanılan naylon kıl hammaddeleri hakkında ve diğer konularda bilgi paylaşımında bulunmaktan mutluluk duyarız.