Raw Material Supplier
+90 539 840 35 35
fırça otu

Synthetic Filaments

Naylon fırça kılları için Türkiye’de sizlere en fazla ürün çeşiti ve çözümleri, firmamız Barış fırça sağlamaktadır. Barış fırça fırça kılı, kıl fırça ve naylon fırça kılları gibi tüm ürünlerde sizlere isteğiniz miktarada alım kolaylığı sunmaktadır. Çeşitli amaçlarla kullanımı yapılan Naylon fırça kılları için en iyi kalitede bir çok ürünü firmamızdan sizlere ulaştırıyoruz. Ülke genelinde bir çok üretici firma ile çözüm ortaklığımız bulunmaktadır.

Nylon, also known as polyamide, defines a thermoplastic polymer with a high hardness, elasticity and high chemical resistance. Nylon filaments are available as PA 6, 66, 610, 612 and 46. Different types differ according to their chemical structure. Nylon filaments are delivered in different colors, lengths, diameters and profiles.

polyester pet

Polyester monofilaments essentially have specific properties, such as good resistance to high temperatures, brittleness, and softness in finer diameters. Due to its resistance to abrasion and abrasion, polyester is used in the production of industrial brushes and paint brushes as an alternative to other materials such as nylon or natural fibers. We offer PET filaments in various lengths, colors, and diameters.